Letný pobyt 2014

Letný pobyt D3 sa konal 20-26.7.2014  v horskom hoteli Remata, neďaleko Prievidze a Kremnice. Témou programu bola otázka: „Ako čítať svoj príbeh?“ do ktorej nás uviedli Matej Hájek, Marek Roháček a Daniel Pastirčák. Ich poobedné zamyslenia boli doplnené večerným „čítaním našich príbehov“, ktoré moderovala Madla Rjabininová. Program z pobytu si môžete pozriet tu - Čítať svôj príbeh (pdf).

 

  

Detský program (3-7 a 8-14 ročných) sa niesol v znamení rytierskych cností. Nebolo to vôbec jednoduché, ale najmenší bojovníci v sebe nakoniec našli dostatok odvahy na odvrátenie zlo-vládcu Tengila v Šípkovom údolí.

V tom istom čase skupina stredne veľkých detí – prezlečených za remeselníkov – ocitla v hrade Disburgovcov, kde mali za úlohu udobriť šlachtickú rodinu a zabrániť tragédií, ktorá by poškodila celú krajinu. Podarilo sa im to odhalením Logoburgovcov (zlovestných príbuzných ktorí sa snažili zasievať semeno sváru), poukázaním a rozpletaním ich intríg, a namakaným zmierovacím prístupom.

Poslednou skupinou boli stredoškoláci (15-20), ktorí sa na rozdiel od rozprávkových krajov zaoberali Slovenskom. Nebolo to ale ani Slovensko ako ho poznáme dnes, ale Slovensko v začiatku 90-tych rokoch, kedy sa toho síce rozbehlo veľa dobrého, ale kedy sa pod mračnami Mečiarizmu darilo aj zlu - a to explicitne arogantne. Toto obdobie sa odohralo príliš dávno na to, aby si ho títo mladí ľudia pamätali, ale zároveň príliš nedávno na to, aby im o ňom ich rodičia či učitelia dejepisu hovorili. Tento rok sa o tom preto dostali možnosť dozvedieť - a zažiť si to. Vypočuli si príbehy starších účastníkmi pobytu a z ich podnetov založili organizácie pre ktoré sa rozhodli (konkrétne sa rôzne skupiny rozhodli pre kultúrny dom, exekučnú firmu a súkromný domov dôchodcov). Z dní boli týždne, z týždňov roky a okrem celo-spoločenských udalostí museli plávať rôznymi situačnými a morálnymi dilemami. Zistili, že aj keď často nerozumieme svetu okolo nás, svojimi rozhodnutiami si volíme svoju budúcnosť. Zistili, že nezáleží iba na tom, či sú vo svojich rozhodovaniach slobodní, ale aj či sú zodpovední.

 

Daniel Pastirčák rozpráva o príbehoch

Janette Maziniová nám vysvetlila symboliku Rómskej zástavy